O focení obecně

Takřka nic nedokáže nahradit to, když jste na správném místě ve správném čase, a máte s sebou (kvalitní) fotoaparát. Momentky ve správném čase a na správném místě bývají zpravidla mnohem zajímavější, než složitě aranžované anebo - nedej Bůh - počítačově takzvaně "vylepšované" fotografie. Já fotím tzv. "natvrdo" - jednoduchý režim již ve fotoaparátu, kvalitní snímek již v terénu, a ŽÁDNÉ následné úpravy či triky v PC. Dodatečně upravované fotografie se mi nelíbí, příliš často je na nich vidět tzv. "přehnaná manipulace", nereálné výsledky. Mnohé postupy považuji za "brutální prasárnu" či berličku pro případ, kdy se fotka v terénu z nějakého důvodu nezdaří.

NYNÍ VE STRUČNOSTI O FOCENÍ:

Historie: Touha lidí po zobrazovaní je odvěká. Jmenujme např. jeskynní malby, obrazy, sochy. Teprve kolem roku 1800 začíná lidstvo fotit. První fotoaparát vážil půl tuny.

Princip: Fotoaparáty fungují v zásadě jako oko. Mají čočku (čočky), mají sítnici - světlocitlivou vrstvu, mají zorničku - clonu, mají víčko - závěrku, mají bulvu - světlotěsnou komoru. Fotoaparáty staršího typu mají jako světločivou vrstvu film, případně fotografický papír (instantní fotoaparáty). Dnes většinou fotíme digitálními fotoaparáty, kde je světločivou vrstvou digitální snímač, čip. Digitální fotografie má nesporné výhody - fotíme prakticky zdarma, neomezené množství, hned vidíme výsledek, se kterým můžeme prakticky neomezeně následně pracovat.

Výběr fotoaparátu: Fotoaparát doporučuji kupovat u solidního prodejce, např. www.fotoskoda.cz , osvědčenou značku - např. Ricoh, Sony, Canon, Fuji, Leica, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax. Pro začátečníky, kteří to myslí vážně, stačí kompakt v cenové hladině kolem 8 - 10.000 Kč. Tyto fotoapráty již mají optickou stabilizaci obrazu, dobrý objektiv (od 25-35 mm, světelnost alespoň od f 2,8), snímač (alespoň velikost 1/2), závěrku, baterii i displej. Nedoporučuji low-end modely za 2000 Kč...  Lepšími přístroji pak mohou být zrcadlovky (které jsou ale velké a těžké) v cenové hladině tak od 15000 Kč či špičkové kompakty v cenové hladině kolem 20 - 25000 Kč. Takové fotoaparáty již mají např. plně manuálně nastavitelnou clonu, čas i ostření, velký snímač (např. MOS  vel. 4/3), makro od 3 cm, světelnost objektivu od f 1,7 apod. Nehoňte se za pixely (bohatě stačí 8-16mpx), kreativními programy (marketingový tah) či za superzoomem (stačí 24-75mm). Můžete volit i modely s voděodolností či nárazuvzdorností (periskopové objektivy), ty ale zpravidla nedělají tak kvalitní fotky, jako klasické objektivy. NEPODCEŇTE VELIKOST A HMOTNOST FOTOAPARÁTU - nejlepší foťák je ten, co je právě po ruce. Mnoho fotografů zjistilo, že své super zrcadlovky s sebou vlastně ani moc nenosí, protože prostě jsou velké a těžké. 

Příslušenství: pouzdro, kryt objektivu, náhradní baterie, hadřík na objektiv, stativ, pam.karta (doporučuji tak min. 32GB, rychlost zápisu 10MB/s, Sandisk, Sony, Kingstone). 

Focení, kompozice: připravuje se.

ČB: Černobílá fotografie je považována za pravý fotografický jazyk. Má vysoký účinek, zdůrazní tvary, nálady, siluety, vyjadřuje retro, eliminuje rušivé barvy...

Sdílení, soutěže: Nenechte své výtvory plesnivět na harddisku. Sdílejte. Udělejte si fotostránky, účastněte se soutěží, dejte si fotky na plochu či na zeď... apod.




Mgr. Igor Slouka, igor.slouka@seznam.cz.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky